ČASTÉ OTÁZKY

Odpoved├íme na Va┼íe ot├ízky oh─żadom elektro rev├şzi├ş

Ot├ízky k rev├şzi├ím

─îo je to vlastne rev├şzia elektrick├ęho zariadenia ?

Je to vlastne odborn├í prehliadka a odborn├í sk├║┼íka(OPaOS) elektrick├ęho zariadenia, ktor├║ vykon├íva ┼ípecialista rev├şzny technik. Na z├íklade tohto v├Żkonu (kontroly) sa V├ím vystav├ş ├║radn├Ż doklad ÔÇô elektro rev├şzia.


Kedy je potrebn├í rev├şzna spr├íva ?

Rev├şzna spr├íva, inak povedan├ę odborn├í prehliadka a odborn├í sk├║┼íka (OPaOS) sa napr├şklad vy┼żaduje ku kolaud├íci├ş rodinn├ęho domu. Ak nem├íte elektro rev├şziu stavebn├Ż ├║rad nevyd├í kolauda─Źn├ę rozhodnutie.


─îo ke─Ć rev├şzna spr├íva odhal├ş nedostatky ?

Nemus├şte ma┼ą obavy, opravy klasick├Żch, ale aj inteligentn├Żch elektroin┼ítal├íci├ş s├║ ─Źinnosti ktor├ę za posledn├ę roky be┼żne realizujeme. Po odstr├ínen├ş nedostatkov, dostanete od n├ís kladn├║ rev├şznu spr├ívu.


Potrebujem nejak├ę dokumenty pre elektro rev├şziu ?

├üno potrebujete, z├íkladn├Żm dokumentom je napr├şklad projekt elektrick├ęho zariadenia. ─Äal┼í├şm ve─żmi d├┤le┼żit├Żm dokumentom je aj projekt o ur─Źen├ş vonkaj┼í├şch vplyvov, a testy rozv├ídza─Źa a podobne.


A ─Źo rev├şzia spotrebi─Źov potrebujem ju?

├üno rev├şzia elektrick├Żch spotrebi─Źov je potrebn├í, povinnos┼ą vykon├íva┼ą rev├şzie zariaden├ş je dokonca stanoven├í aj vo vyhl├í┼íke ─Ź. 508/2009, ako aj Vyhl. 398/2013 ┬ž13a Z.z zbierky z├íkonov.


Kedy je potrebn├í rev├şzna spr├íva ?

Zjednodu┼íene povedan├ę tak ├üNO potrebujete, rev├şzie elektrick├Żch zariaden├ş s├║ potrebn├ę. Povinnos┼ą vykon├íva┼ą rev├şzie zariaden├ş je dokonca stanoven├í aj vo vyhl├í┼íke ─Ź. 508/2009 zbierky z├íkonov. Rev├şziou skontrolujete Va┼íe elektrick├ę zariadenie s poh─żadu bezpe─Źnosti.


─îo ak je neplatn├í rev├şzna spr├íva ?

Neplatn├í rev├şzna spr├íva je v┼żdy probl├ęm. Napr├şklad ak m├íte poisten├║ nehnute─żnos┼ą a nem├íte rev├şznu spr├ívu, alebo jej platnos┼ą u┼ż vypr┼íala v pr├şpade ┼íkodovej udalosti doch├ídza ku kr├íteniu, a┼ż k ├║pln├ęmu zamietnutiu poistenia.


Ako ─Źasto sa m├í robi┼ą elektro rev├şzia ?

Z├íle┼ż├ş to pod─ża druhu objektu, presne je to definovan├ę v pr├şlohe ─Ź. 8 k vyhl├í┼íke ─Ź. 508/2009 Z. z. Napr├şklad pre kancel├írsku budovu je interval rev├şzie (OPaOS) pre elektro rozvody 5 rokov.


─îo ak nem├ím ┼żiadne dokumenty k elektro rev├şzi├ş?

Sna┼ż├şme sa V├ím pom├┤c┼ą, nie V├ís zamestna┼ą, tak┼że ch├Żbaj├║ce dokumenty vieme samozrejme zabezpe─Źi┼ą a n├ísledne vypracova┼ą rev├şznu spr├ívu.


Ak├í je cena elektrickej rev├şzie ?

Cenu rev├şzie, ─Źi u┼ż je to rev├şzia na dom, alebo rev├şzia na byt, ─Źi rev├şzia elektrick├Żch spotrebi─Źov tak ceny stanovujeme v┼żdy individu├ílne.


Nepodce┼łte rev├şziu elektrick├Żch zariaden├ş m├┤┼że sa v├ím to vypomsti┼ą


Kv├┤li ├║spore za rev├şziu m├┤┼żete pr├şs┼ą aj o cel├Ż majetok.


  • Jedn├Żm z najd├┤le┼żitej┼í├şch faktov je ot├ízka bezpe─Źnosti elektrick├ęho zariadenia, na ktor├║ poskytuje adekv├ítnu odpove─Ć elektrorev├şzia. Nikto by si neprial, aby v pr├şpade poruchy elektrickej in┼ítal├ície vznikol napr├şklad po┼żiar a v├í┼í dom by zbyto─Źne vyhorel, len preto, ┼że ste si nedali skontrolova┼ą elektriku v dome. Tieto kontroly vykon├íva rev├şzny technik, ktor├Ż po odbornej prehliadke a odbornej sk├║┼íke (OPaOS) vyd├í rev├şznu spr├ívu, ktor├í je z├írove┼ł ├║radn├Żm dokladom s okr├║hlou pe─Źiatkou rev├şzneho technika. Len rev├şzny technik m├┤┼że adekv├ítne skontrolova┼ą va┼íe elektrick├ę zariadenie ÔÇô elektrorev├şzia. Rev├şzny technik je nez├ívisl├Ż, m├í pr├şslu┼ín├ę vysok├ę elektrotechnick├ę vzdelanie a len on m├┤┼że vystavi┼ą pr├şslu┼ín├Ż ├║radn├Ż doklad.
  • Druh├Ż d├┤le┼żit├Ż fakt, ktor├Ż treba spomen├║┼ą, je ten, ┼że pois┼ąov┼ła ako prv├í po┼żiada o rev├şznu spr├ívu v pr├şpade poistnej udalosti. Napr├şklad, ak do v├í┼ího domu udrie blesk a po┼íkod├ş strechu aj prep├Ą┼ąov├║ ochranu, a vy po┼żiadate o poistn├ę plnenie, pois┼ąov┼ła si vy┼żiada platn├║ rev├şznu spr├ívu. Ak m├íte poistenie nehnute─żnosti a nevlastn├şte platn├║ rev├şznu spr├ívu v pr├şpade ┼íkodovej udalosti, poistn├ę plnenie m├┤┼że by┼ą ve─żmi obmedzen├ę alebo v├┤bec nez├şskate ni─Ź. Je d├┤le┼żit├ę vedie┼ą, ┼że rev├şzia je nevyhnutn├í aj v pr├şpade pren├íjmu nehnute─żnosti, aby ste mali istotu, ┼że va┼ía elektrick├í in┼ítal├ícia je bezchybn├í a ┼że ste ako majite─ż pr├ívne kryt├ş v pr├şpade ak├ęhoko─żvek ├║razu n├íjomn├şka. Okrem toho, ke─Ć┼że povinnos┼ą vykon├íva┼ą rev├şzie je stanoven├í z├íkonom, je potrebn├ę ich vykon├íva┼ą aj pri pren├íjme nehnute─żnosti.
  • Tret├şm faktom je, ┼że po ukon─Źen├ş in┼ítal├ície nov├Żch elektrick├Żch rozvodov, roz┼í├şren├ş existuj├║cej elektrickej in┼ítal├ície alebo ├║prav├ích existuj├║cej in┼ítal├ície je povinn├ę vyhotovenie p├şsomnej spr├ívy o odbornej prehliadke a sk├║┼íke (OPaOS), inak zn├ímej ako elektrick├í rev├şzia. Povinnos┼ą vykon├íva┼ą rev├şzie je stanoven├í v r├┤znych z├íkonoch, napr├şklad v z├íkone ─Ź. 124/2006 Z.z. a vyhl├í┼íke z├íkona ─Ź. 508/2009 Z.z.
Návrat hore