Rev├şzia elektrick├ęho ru─Źn├ęho n├íradia

Udr┼żiavajte svoje n├íradie v┼żdy v TOP stave. Rev├şzie vykon├ívame v celom Nitrianskom kraji a okol├ş

─îo je cie─żom rev├şzie elektrick├ęho n├íradia?


Predmetom rev├şzie : Rozumieme odborn├í prehliadka a odborn├í sk├║┼íka, kde zist├şme stav V├í┼ího elektrick├ęho n├íradia z poh─żadu jeho bezpe─Źnosti pri pou┼ż├şvan├ş a bezpe─Źnosti pred z├ísahom elektrick├ęho pr├║du. Rev├şzia elektrick├Żch spotrebi─Źov sa vykon├íva na z├íklade normy STN 33 1600 ÔÇô Rev├şzie a kontroly elektrick├ęho ru─Źn├ęho n├íradia po─Źas pou┼ż├şvania.

Ako sa vykon├íva rev├şzia ru─Źn├ęho n├íradia?


Pre ka┼żd├Ż elektrick├Ż spotrebi─Ź v zmysle normy vykon├íme dan├║ rev├şziu, kde realizujeme tieto rev├şzne ├║kony :

ÔÇó Odborn├í prehliadka a stav elektrick├ęho ru─Źn├ęho n├íradia, vr├ítane jeho ─Źast├ş
ÔÇó Odborn├í sk├║┼íka odporu ochrann├ęho vodi─Źa elektrick├ęho ru─Źn├ęho n├íradia
ÔÇó Odborn├í sk├║┼íka odporu izol├ície elektrick├ęho ru─Źn├ęho n├íradia
ÔÇó Odborn├í sk├║┼íka unikaj├║cich pr├║dov elektrick├ęho ru─Źn├ęho n├íradia
ÔÇó Odborn├í sk├║┼íka rozdielov├ęho pr├║du elektrick├ęho ru─Źn├ęho n├íradia
ÔÇó Sk├║┼íka chodu elektrick├ęho ru─Źn├ęho n├íradia

Na z├íver vypracujeme rev├şznu spr├ívu elektrick├ęho ru─Źn├ęho n├íradia, ktor├║ V├ím odovzd├íme. E┼íte treba podotkn├║┼ą, ┼że rev├şziu elektrick├ęho ru─Źn├ęho n├íradia treba vykon├íva┼ą pod─ża predp├şsanej lehoty pre dan├ę elektrick├ę n├íradia ako aj v┼żdy po vykonanej oprave, alebo ├║prave dan├ęho elektrick├ęho n├íradia. Kontroly a rev├şzie elektrick├ęho ru─Źn├ęho n├íradia sa vykon├ívaj├║ v zmysle MPSVaR SR ─Ź. Vyhl. 398/2013 ┬ž 13b Z.z. a na z├íklade normy STN 33 1600 ÔÇô ÔÇ×Rev├şzie a kontroly elektrick├ęho ru─Źn├ęho n├íradia po─Źas pou┼ż├şvaniaÔÇ×

Rozdelenie elektrick├ęho ru─Źn├ęho n├íradia po─Źas pou┼ż├şvania pod─ża STN 33 1600


Na ├║vod si dovol├şme trochu objasni┼ą problematiku: Z h─żadiska ochrany pred ├║razom elektrick├Żm pr├║dom rozde─żujeme elektrick├ę ru─Źn├ę n├íradie ako aj elektrick├ę spotrebi─Źe do tried :

ÔÇó N├íradie (spotrebi─Źe) triedy ochrany I. ÔÇô ide o n├íradie, ktor├ę je cel├ę vybaven├ę ochranou pred ├║razom elektrick├Żm pr├║dom z├íkladnou izol├íciou. Ne┼żiv├í vodiv├í ─Źas┼ą n├íradia triedy I. je pripojen├í k ochrann├ęmu vodi─Źu elektrickej in┼ítal├ície pohybliv├Żm ┼ín├║rov├Żm pr├şvodom s tromi vodi─Źmi. N├íradie triedy ochrany I. je napr├şklad : elektrick├ę no┼żnice, kovov├ę v┼Ľta─Źky, sp├íjkova─Źky a podÔÇŽ

ÔÇó N├íradie (spotrebi─Źe) triedy ochrany II. ÔÇô ide o n├íradie, ktor├ę je cel├ę vybaven├ę ochranou pred ├║razom elektrick├Żm pr├║dom dvojitou izol├íciou a nem├í miesto na pripojenie ochrann├ęho vodi─Źa. N├íradie triedy ochrany II. je prip├íjan├ę na elektrick├║ sie┼ą dvomi vodi─Źmi. N├íradie triedy ochrany II. je napr├şklad : ru─Źn├ę karbo br├║sky, elektrick├í le┼íti─Źka a podÔÇŽ

ÔÇó N├íradie (spotrebi─Źe) triedy ochrany III. ÔÇô ide o n├íradie, ktor├ę je kon┼ítruovan├ę na ─Źinnos┼ą pri malom nap├Ąt├ş (12V, 24V, 48V), ktor├ę nemaj├║ vn├║torn├ę ani vonkaj┼íie obvody pracuj├║ce na inom ako bezpe─Źnom malom nap├Ąt├ş. N├íradie triedy ochrany III. je napr├şklad : vibr├ítor bet├│nu pracuj├║ci cez bezpe─Źnostn├Ż odde─żovac├ş transform├ítor.

Pod─ża toho, ako ─Źasto a ako dlho sa elektrick├ę ru─Źn├ę n├íradie pou┼ż├şva sa zara─Ćuje pod─ża STN 33 1600 do troch skup├şn :

ÔÇó skupina A ÔÇô s n├írad├şm sa pracuje len ob─Źas (do 100 prev├ídzkov├Żch hod├şn ro─Źne)
ÔÇó skupina B ÔÇô s n├írad├şm sa pracuje ─Źasto kr├ítkodobo (od 100 do 250 prev├ídzkov├Żch. hod├şn ro─Źne)
ÔÇó skupina C ÔÇô s n├írad├şm sa pracuje ─Źasto dlh┼íie (viac ako 250 prev├ídzkov├Żch. hod├şn ro─Źne)

Na z├íklade ┼ípecifik├ície a zatriedenie elektrick├ęho ru─Źn├ęho n├íradia do danej skupiny, je mo┼żn├ę ur─Źi┼ą lehoty rev├şzi├ş z ni┼ż┼íie uv├ídzanej tabu─żky : (Tabu─żka je z normy STN 33 1600 Rev├şzie a kontroly elektrick├ęho ru─Źn├ęho n├íradia po─Źas pou┼ż├şvania)

Skupina elektrick├Żch spotrebi─ŹovN├íradie triedy ochrany (I, II, III)OPaOS minim├ílne raz za
AI6 mesiacov
II a III12 mesiacov
BI6 mesiacov
II a III12 mesiacov
CI2 mesiacov
II a III3 mesiacov
Návrat hore