Revízia elektrického ručného náradia

Udržiavajte svoje náradie vždy v TOP stave. Revízie vykonávame v celom Nitrianskom kraji a okolí

Čo je cieľom revízie elektrického náradia?


Predmetom revízie : Rozumieme odborná prehliadka a odborná skúška, kde zistíme stav Vášho elektrického náradia z pohľadu jeho bezpečnosti pri používaní a bezpečnosti pred zásahom elektrického prúdu. Revízia elektrických spotrebičov sa vykonáva na základe normy STN 33 1600 – Revízie a kontroly elektrického ručného náradia počas používania.

Ako sa vykonáva revízia ručného náradia?


Pre každý elektrický spotrebič v zmysle normy vykonáme danú revíziu, kde realizujeme tieto revízne úkony :

• Odborná prehliadka a stav elektrického ručného náradia, vrátane jeho častí
• Odborná skúška odporu ochranného vodiča elektrického ručného náradia
• Odborná skúška odporu izolácie elektrického ručného náradia
• Odborná skúška unikajúcich prúdov elektrického ručného náradia
• Odborná skúška rozdielového prúdu elektrického ručného náradia
• Skúška chodu elektrického ručného náradia

Na záver vypracujeme revíznu správu elektrického ručného náradia, ktorú Vám odovzdáme. Ešte treba podotknúť, že revíziu elektrického ručného náradia treba vykonávať podľa predpísanej lehoty pre dané elektrické náradia ako aj vždy po vykonanej oprave, alebo úprave daného elektrického náradia. Kontroly a revízie elektrického ručného náradia sa vykonávajú v zmysle MPSVaR SR č. Vyhl. 398/2013 § 13b Z.z. a na základe normy STN 33 1600 – „Revízie a kontroly elektrického ručného náradia počas používania„

Rozdelenie elektrického ručného náradia počas používania podľa STN 33 1600


Na úvod si dovolíme trochu objasniť problematiku: Z hľadiska ochrany pred úrazom elektrickým prúdom rozdeľujeme elektrické ručné náradie ako aj elektrické spotrebiče do tried :

• Náradie (spotrebiče) triedy ochrany I. – ide o náradie, ktoré je celé vybavené ochranou pred úrazom elektrickým prúdom základnou izoláciou. Neživá vodivá časť náradia triedy I. je pripojená k ochrannému vodiču elektrickej inštalácie pohyblivým šnúrovým prívodom s tromi vodičmi. Náradie triedy ochrany I. je napríklad : elektrické nožnice, kovové vŕtačky, spájkovačky a pod…

• Náradie (spotrebiče) triedy ochrany II. – ide o náradie, ktoré je celé vybavené ochranou pred úrazom elektrickým prúdom dvojitou izoláciou a nemá miesto na pripojenie ochranného vodiča. Náradie triedy ochrany II. je pripájané na elektrickú sieť dvomi vodičmi. Náradie triedy ochrany II. je napríklad : ručné karbo brúsky, elektrická leštička a pod…

• Náradie (spotrebiče) triedy ochrany III. – ide o náradie, ktoré je konštruované na činnosť pri malom napätí (12V, 24V, 48V), ktoré nemajú vnútorné ani vonkajšie obvody pracujúce na inom ako bezpečnom malom napätí. Náradie triedy ochrany III. je napríklad : vibrátor betónu pracujúci cez bezpečnostný oddeľovací transformátor.

Podľa toho, ako často a ako dlho sa elektrické ručné náradie používa sa zaraďuje podľa STN 33 1600 do troch skupín :

• skupina A – s náradím sa pracuje len občas (do 100 prevádzkových hodín ročne)
• skupina B – s náradím sa pracuje často krátkodobo (od 100 do 250 prevádzkových. hodín ročne)
• skupina C – s náradím sa pracuje často dlhšie (viac ako 250 prevádzkových. hodín ročne)

Na základe špecifikácie a zatriedenie elektrického ručného náradia do danej skupiny, je možné určiť lehoty revízií z nižšie uvádzanej tabuľky : (Tabuľka je z normy STN 33 1600 Revízie a kontroly elektrického ručného náradia počas používania)

Skupina elektrických spotrebičovNáradie triedy ochrany (I, II, III)OPaOS minimálne raz za
AI6 mesiacov
II a III12 mesiacov
BI6 mesiacov
II a III12 mesiacov
CI2 mesiacov
II a III3 mesiacov
Návrat hore